11 Haziran 2015 Perşembe

8 aylık keşif zamanı - Bebeklerde keşif


8 aylık olduk ve yavaş yavaş keşif yapmaya başladık.
"Parkeden  çok güzel  ses çıkıyor. "Der gibi şap şap .
"Dolap  kapakları  çekmeceler  itina  ile açmaya  çalışılır. "
Sümeyye  emekleme  olarak sürünüyor  istediği  yere gidiyor  ve karıştırma  peşinde  nerde bir kablo, kumanda ,telefon , terlik  Sümeyye  orada .
Hiç bir eşyayı kaldırma taraftarı  değilim  sadece canına  zarar  verebilecek  şeylerden  biraz korumak  gerekiyor diye düşünüyorum .Ellediklerinin  ona zarar verdiğini  dokunmadan  annesinin  ses tonunu  duymadan  bilemez.
Ablamız  bu konuda  hayırdan  anlıyordu ve orası cıs  zararlı  olacak ifadeler  kullandığımız  az olmuştur. Her çocuk  hikayesi  başkadır.

Brazleton'a göre hayatın daha ilk dakikalarından itibaren bebeğin gözle görülür geniş, düzenli bir davranış yelpazesi vardır ve çevresi ile yakın bir münasebet içindedir. Erkenden başını ve bakışını sese doğru çevirir, annesinin sesini ve yüzünü tanır ve bunları başka ses ve yüzlere tercih eder. Mimikleri okumayı bilir, annesinden duyduğu şeyle yüz ifadesi aynı değilse bunu derhal farkedebilir.

Sümeyye  bunu çok güzel idrak  ediyor.Bazen saçımı  yakalıyor  ve çekiyor  aşırı  acıdığından  Sümeyye  saçımı  bırak diye söylediğimde  ses tonum  biraz değişiyor  ve bu yüzden yüzüme  bakıp  şaşırıyor  veya ağlar gibi oluyor  hemen yumuşak  ve güler yüzle  konuşursam  normale  dönüp  tekrar saçıma  saldırıyor.  :)

İdrak etme ; görme, işitme v.s. ile alakalı mesajı sadece kaydetmekten ibaret değildir. Duyu sistemi sayesinde uyarıyı kodlama, ondan bilgi çıkarma, uyarının, eşyanın ve kişinin iç görüntüsünü oluşturma işlemleri de idrak içinde yer almaktadır.

Bebeğiniz  ile herzaman konuşun  büyük bir birey gibi ona yaptığınız  herşeyi  anlatın.

Neler keşfediyor  ; bütün herşey önce ele sonra ağıza  sonra vuruyor  ses çıkarrmaktan  mutlu  oluyor  bazen parkeye  gidiyor  özellikle  şap  şap  :) kendi yemeğini  kendi yemeye  çalışıyor  benim elimden  alıyor  kaşığı  bardak görürse  su içmek için can atıyor.
Korkmayın  bebeğiniz  sizi yönlendirecek  hiç bir zaman  ek gıda konusunda zorlamayın  onun ile ilgili  bir yazı da hazırlamayı  düşünüyorum.

Bırakın  keşfetsin  zarar verebilecek  ne var en çok prizler  Kablolar  sivri  köşeler  biz önlemini  alalım  gerisi  takdir  ilahi.

Asıl  keşif  zamanı  1 yaşından  sonra başlayacak .

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...